Zaznacz stronę

Aby serwerownia mogła służyć bezawaryjnie przez długi czas, a dodatkowo przyczyniać się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, konieczne jest zastosowanie sprawdzonych metod oraz użycie nowoczesnych technologii, które pozwalają spełnić te standardy.

server-room-1376349_1920Zacznijmy od najprostszego rozwiązania, którym jest zamykanie zimnych oraz ciepłych korytarzy – oddzielanie pomieszczeń zapobiega uciekaniu ciepła, umożliwia zatrzymanie optymalnie chłodnej temperatury powietrza w pomieszczeniu, które tego wymaga oraz nie powoduje mieszania się powietrza.

Dodatkowo warto zadbać o uszczelnienie wolnych miejsc w szafach rack oraz wydzielenie kanałów powietrznych pod podłogą podniesioną. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej do kilkunastu procent.

Jeżeli jednak szukamy naprawdę efektywnych rozwiązań pomagających zadbać o optymalizację energii, należy skupić się na systemach chłodzenia. Zamiast wykorzystywać energochłonne sprężarki, warto pokusić się o znalezienie innego rozwiązania, które można zastosować w klimatyzacji serwerowni z układami freecoolingowymi.

Przykład idzie głównie z zagranicznych Data Center, którzy coraz chętniej inwestują pieniądze w alternatywne źródła pozyskiwania energii. O czym mowa i dlaczego ten temat jest wart naszej uwagi?

Free cooling pośredni

Od jakiegoś czasu coraz większą popularność zyskują systemy z tzw. systemem free-coolingu pośredniego. Sposób działania opiera się na wysoko wydajnym wymienniku krzyżowym który zapewnia pełną separację powietrza zewnętrznego od powietrza w serwerowni.

Systemy te posiadają bardzo wysoką energoefektywnośc stąd ich pPUE (partial PUE) jest wyjątkowo niskie. Dodatkowo jednostki można wyposażyć w system freonowy dochładzający powietrze przy wyższych temperaturach zewnętrznych oraz system adiabatyczny.

Direct free cooling

Można także zainwestować w tzw. ukłąd direct free coolingu, dzięki któremu do skutecznego chłodzenia centrów danych wykorzystuje się świeże powietrze bez stosowania jednostek klimatyzacji precyzyjnej. Skorzystały z tego już serwerownie Google, czy Amazon.

Powietrze filtrowane jest kilkustopniowo przez specjalne filtry aby zapobiec dostaniu się zanieczyszczeń do środka serwerowni.

FAST Group jako firma inżynierska, może podjąć się zadania sprawdzenia, czy Twoja serwerownia wymaga wdrożenia nowych systemów pozwalających na ochronę środowiska. Dzięki przeprowadzeniu specjalistycznego audytu, dostarczymy informacji, czy Twoja serwerownia wykorzystuje niepokojąco duże ilości energii elektrycznej oraz jeśli tak, doradzimy z jakich sposobów oszczędności możesz skorzystać.