Zaznacz stronę

Aby zapewnić bezpieczną i wydajną pracę urządzeń w serwerowni, należy zadbać o odpowiedni system klimatyzacji. Wpływa ona nie tylko na temperaturę w pomieszczeniu, ale również na poziom wilgotności powietrza. Każda serwerownia musi mieć indywidualnie dobrany system klimatyzacji precyzyjnej – jest to szczególnie ważne w przypadku dużych pomieszczeń z wieloma urządzeniami.

fast-group.com.pl - artykuł nr 10

W portfolio producentów klimatyzacji serwerowni znajdują się różne rozwiązania, którym dziś przyjrzymy się nieco bliżej.

Klimatyzacja precyzyjna posiada kilka typów szaf i innych rozwiązań:

  • Szafy z nadmuchem dolnym – rozprowadzenie zimnego powietrza pod podłogą techniczną;
  • Szafy z nadmuchem górnym – rozprowadzenie zimnego powietrza np. poprzez sufit podwieszany, kanały;
  • Szafy z nadmuchem wyporowym – powietrze dystrybuowane jest od frontu urządzenia, te systemy stosujemy kiedy nie ma możliwości lub potrzeby montażu podłogi podniesionej
  • Szafy rzędowe (in-row) – klimatyzatory ustawiane są między szafami rack. Wykorzystywane są głównie w niskich pomieszczeniach gdzie nie można zamontować podłogi podniesionej lub tam gdzie mamy wysoką gęstość mocy.
  • Sufitowe – są to jednostki zbliżone do klimatyzatorów typu „split” jednak z cechami klimatyzacji precyzyjnej. Dzięki temu możliwa jest dokładniejsza regulacja temperatury, zapewniają one również wydajną pracę 24/7 przez 365 dni w roku.
  • Rozwiązania przeznaczone do wysokich gęstości – nadstawki na szafy rack, moduły aktywnej podłogi i inne. Mogą one być przydatne w serwerowniach mocno eksploatowanych oraz tam, gdzie sprzęt znajdujący się w szafach rack został nierównomiernie rozłożony. Odpowiednio dobrane rozwiązanie pomaga uporać się z problemem wysokiej gęstości mocy bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac lub dostawiania dodatkowych urządzeń w systemie klimatyzacji serwerowni.

Pozdrawiamy, zespół FAST Group