Zaznacz stronę

W artykule dotyczącym sposobów oszczędzania energii w serwerowniach, wspominaliśmy o gigantach biznesu, którzy mogą sobie pozwolić na wdrożenie najdroższych instalacji pro-ekologicznych. Które serwerownie świata są największe, jak posiadające je firmy doszły do swojego sukcesu oraz… jakie urządzenia należy posiadać w serwerowniach o wielkiej powierzchni – tam, gdzie przechowywane są nawet Twoje dane oraz prywatne rozmowy? Co robić, by były one bezpieczne?

W 2010 roku podano, że Intel posiada 100 tys. serwerów, Apple 10 tys. oraz Facebook 30 tys. Nie trudno się domyślić, że na przełomie ostatnich siedmiu lat, liczba serwerów tychże firm, znacznie wzrosła.

Google – nieustannie na podium

Chociaż liczba danych posiadanych przez wspomniane firmy jest imponująca, monopolistą w tej dziedzinie w dalszym ciągu jest Google. Ilość serwerów, jakie gigant ma do dyspozycji, znacznie przewyższa nasze wyobrażenie.

Infrastruktura serwerowa Google znajduje się 27. miejscach na całym świecie. Do największych z floty należą te znajdujące się w Kalifornii, Dallas, Atlancie, Virginii, Dublinie i Saint-Ghislain w Belgii.
Najsłynniejszą serwerownią Google jest ta obecna w Oregonie. Jej wielkość przekracza gabaryty największych galerii handlowych. Zasilanie jednego serwera Google to koszty sięgające 500 dolarów rocznie. W jednej serwerowni jest ich w przybliżeniu 656000 sztuk. Nie trudno się domyślić, że wydatki energetyczne Google liczy się w milionach.

Optymalizacja zużycia energii

Ponieważ gigantom zależy na ekonomicznym działaniu – po pierwsze dlatego, że każde nowoczesne systemy powinny być nastawione na zmniejszanie szkody środowiska oraz długotrwałą użyteczność. Po drugie, w wielkich serwerowniach oszczędne systemy nie tylko zmniejszają straty pieniężne – chodzi także o walkę o każdy wat mocy.

Z tego powodu firmy takie jak Google, Intel, czy Facebook coraz większe pieniądze inwestują w alternatywne źródła energii. Budowa wciąż nowych jednostek zawierających serwery, także jest związana z możliwością optymalizacji mocy.

Jedna na najnowszych serwerowni monopolisty znajduje się w Finlandii. Tam, stosowany jest nowatorski sposób chłodzenia obiektu… wodą morską. Chociaż inwestycja w tego typu elektrownię była potężna, Google nie odczuło specjalnie tego wydatku, natomiast może się cieszyć pozyskiwaniem energii bez szkody dla środowiska.

Coraz bardziej popularny staje się także temat fotowoltaiki. Z tych systemów korzysta Google, Intel, Facebook oraz kilka innych największych firm na świecie. We wcześniejszym artykule wspominaliśmy o zasadności takiej inwestycji, która wiąże się z korzystaniem z coraz doskonalszej technologii.