Zaznacz stronę

Każdy z nas z grubsza wie, czym jest klimatyzacja i do czego służy. Jeśli mielibyśmy się posłużyć definicją brzmiałaby ona jak poniżej:

Klimatyzacja to regulowanie w pomieszczeniach zamkniętych czynników wpływających na stan powietrza (temperatury i wilgotności) oraz usuwanie z niego składników szkodliwych (np. kurzu). Klimatyzacja to procesy nadawania powietrzu w pomieszczeniu określonych parametrów lub właściwości pożądanych ze względów higienicznych oraz w celu oddziaływania na dobre samopoczucie ludzi. Może to być również nadawanie parametrów wymaganych ze względów technologicznych (np. nawilżanie, osuszanie, podgrzewanie, ochładzanie).

Jeśli chodzi o końcówkę definicji, dochodzimy do sedna tego artykułu, czyli klimatyzacji precyzyjnej.
Systemy klimatyzacji precyzyjnej z dokładnością co do stopnia regulują temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach w których zwykle są zainstalowane czułe urządzenia techniczne np. serwery, macierze, switche.
Klimatyzacja precyzyjna przeznaczona jest do pracy całą dobę i przez cały rok w bardzo szerokim zakresie temperatur. Klimatyzację precyzyjną łączy się w sieć lokalną, w których może ona pracować w systemach redundantnych, gdzie uszkodzenie jednego klimatyzatora nie powoduje utraty zdolności do pracy całej serwerowni.

Serwerownia wymaga niezwykle dopracowanych rozwiązań, dzięki którym możliwa będzie nieprzerwana praca. Musi ona zapewnić optymalne warunki także w przypadku awarii jednego z urządzeń. Dlatego też klimatyzacja serwerowni wymaga użycia specjalistycznych urządzeń, przeznaczonych do pracy w najtrudniejszych warunkach. Data center pracuje w trybie całorocznym, ze względu na to konieczne jest znalezienie optymalnego rozwiązania. Inwestorzy z ograniczonym budżetem często popełniają duży błąd na etapie projektowania klimatyzacji w serwerowni i decydują się na użycie urządzeń nieprzeznaczonych do pracy w takim środowisku. Na ogół kończy się to awarią sprzętu chłodzącego i w efekcie narażeniem na niebezpieczeństwo całej serwerowni. Poszukiwanie oszczędności akurat na tym polu nigdy nie ma dobrych skutków, mniejszy koszt eksploatacji Data Center można za to osiągnąć w inny sposób. Projektowanie systemu klimatyzacji precyzyjnej może opierać się o różne technologie i układy, należy dobrać je przy uwzględnieniu wymagań oraz powierzchni serwerowni. Wybór technologii warunkuje wiele dalszych konsekwencji – sposób montażu, konserwacji, niezawodność a także energoefektywność, czyli konsumpcję energii elektrycznej klimatyzacji serwerowni.