Zaznacz stronę

Chcielibyśmy kontynuować wątek dotyczący zasilaczy UPS podjęty na naszym blogu, pisząc nieco o będących obecnie na topie systemach modułowych. Rynek zasilania gwarantowanego rozwija się bardzo dynamicznie, nabierając rozpędu – istniejące obiekty są rozbudowywane, buduje się coraz więcej nowych, a ich złożoność i zapotrzebowanie na moc stale rośnie.

fast-group-com-pl-artykul-nr-3Dla klientów istotna jest już nie tylko cena. Liczą się takie czynniki jak sprawność, energooszczędność, zajmowana powierzchnia, a także łatwa „serwisowalność” i wysoka jakość wykonania, zgodnie z sentencją Benjamina Franklina: „Gorzki smak marnej jakości pozostaje długo po tym jak słodycz niskiej ceny jest zapomniana”.
Rozwiązania oparte o zasilacze UPS wprowadziliśmy w FAST Group już wiele lat temu w postaci pierwszych systemów modułowych trójfazowych typu hot-swap. Obecnie modułowość przekształciła się w sposób myślenia, który pozwala na projektowanie nowoczesnych Centrów Przetwarzania Danych (CPD) i przeżywa swój renesans.

Modułowe zasilacze UPS a systemy ‘stand-alone’

Można obecnie wyróżnić dwa podstawowe typy systemów UPS – systemy typu ‘stand alone’ i systemy modułowe (modułowy zasilacz UPS). Systemy typu ‘stand alone’ są znane i użytkowane od wielu lat. Są to pojedyncze wolnostojące jednostki – ‘jeden blok’ to jeden zasilacz UPS. Istnieje też możliwość ich równoległej pracy, co daje opcję zwiększenia mocy lub nadmiarowości systemu. W dążeniu do skrócenia czasu naprawy sprzętu, zwiększenia elastyczności i niezawodności, opracowano koncepcję systemów modułowych. Narodziła się ona ok. 2000 roku a ich prekursorem był nasz partner – Szwajcarska firma Newave (obecnie grupa ABB), która jako pierwsza wprowadziła te produkty do masowej produkcji.
Prawdziwe modułowe zasilacze UPS są systemami pozbawionymi pojedynczych punktów awarii, każdy z modułów jest samodzielnym urządzeniem, posiadającym swój booster, prostownik i falownik oraz układ sterowania i wyświetlacz LCD. Systemy umieszczone są w szafie UPS posiadającej gniazda żeńskie, zaś moduły posiadają wtyczki męskie. Wymiana modułów podczas przeglądów lub awarii opiera się na zasadzie „HOT SWAP”.
Wielu producentów prezentuje semi-modułowe systemy, które zawierają pewne zalety zasilacza modułowego natomiast nie oferują pełnej eliminacji pojedynczych punktów awarii.

Bliżej przyjrzymy się tej tematyce w następnym artykule.

Pozdrawiamy, zespół FAST Group